ماه شب چهارده چیست؛ آیا امشب ماه کامل است؟

ماه کامل

ماه تنها قمر زمین و نزدیک ترین جرم آسمانی به ماست. از این رو همواره مورد توجه و علاقه دوستداران آسمان شب بوده و هست.ماه شب چهارده ، ماه بدر یا ماه کامل به انگلیسی Full moon یکی از جذاب ترین حالت های تنها قمر زمین است. ماه شب چهارده هم از نظر زیبایی و هم از نظر نجومی قابل توجه می باشد. در مقاله ی پیش رو ابتدا می خواهیم بدانیم ماه شب 14 یعنی چه سپس بررسی میکنیم که قرص ماه کی کامل است و در آخر پیشنهاداتی برای رصد قرص ماه شب چهارده خواهیم داشت و درباره زمان طلوع ماه کامل شب چهارده و ماه امشب صحبت می کنیم.

عکس ماه کامل:

ماه شب چهارده

چرا ماه روشن است؟

همانطور که میدانیم ماه یک قمر کروی ست که به دور سیاره زمین در حال چرخش بوده، از خود نوری ندارد و مانند همه اشیای دیگر به واسطه ی بازتاب نور نورانی دیده میشود و خورشید همواره نیمی از آن را روشن میکند. زاویه قرارگیری زمین، خورشید و ماه مشخص می کند که ما از روی زمین چه میزانی از روشنایی ماه را ببینیم. ماه شب چهارده بیشترین میزان روشنایی ماه را دارا می باشد. این بحث به طور مفصل و تخصصی در مبحث اهله ماه دنبال میشود.

قرص ماه شب چهارده یا قرص کامل ماه چیست؟

اگر ماه ، خورشید و زمین در حالتی قرار بگیرند که زاویه بین خورشید و ماه از روی زمین درحدود 180 درجه باشد ماه از روی زمین بطور کامل روشن دیده خواهد شد. به این حالت ماه ، ماه کامل ، ماه بدر یا ماه شب چهارده گفته می شود. ماه کامل از نظر عموم مردم زیبا ترین حالت آن و همواره نمادی برای زیبایی شناخته میشود. از این رو عبارت هایی مانند قرص ماه و ماه شب چهارده کنایه به بی نقص بودن و زیبایی خیره کننده دارد.

این حالت از نظر علمی و نجومی نیز حائز اهمیت است چراکه ماه شب چهارده موجب بروز پدیده هایی چون جذر و مد حداکثری ، ماه گرفتگی و اثرات دیگر می باشد. عکس ماه درشب چهارده را پیش تر دیدیم.

ماه امشب کامل است؟

می خواهیم بدانیم آیا ماه، امشب کامل است؟ اولین و واضح ترین راه این است که در آسمان بدنبال ماه باشیم تا پس از دیدن آن بتوانیم بگوییم کامل هست یا خیر. اما این راه چندان ساده نیست. چرا که میدانیم ماه در روز یا درشب ممکن است درآسمان باشد. اگر به زمان و مکان حضور ماه مسلط نباشیم با مشکلاتی روبرو خواهیم بود اما به هرحال این یکی از راه های پاسخ به سوال بالاست.

دوراه دیگر هم برای پاسخ به سوال وجود دارد که کمک میکند در هر زمان بدانیم که ماه امشب کامل است یا نه. راه اول که نسبت به چیزی که در بالا گفته شد بهتر و راه دوم نسبت به همه ی راه ها بهتر، علمی تر ، در دسترس تر و حرفه ای تر است.

نرم افزارنجومی استلاریوم

استلاریوم نام یک نرم افزار شبیه ساز آسمان بوده که می تواند آسمان را در هر زمان و مکانی که بخواهیم شبیه سازی کند. پس میتواند ماه امشب را در هرزمان که ما بخواهیم برایمان به درستی شبیه سازی کند. با استفاده از استلاریوم یا دیگر نرم افزار های شبیه ساز آسمان میتوانیم بفهمیم که آیا ماه، امشب کامل است یا خیر.

استلاریوم

ارتباط فاز ماه با تقویم قمری

راه دوم برای پاسخ به سوال : میدانیم فاز ماه در هر روز ماه قمری مشخص است چرا که شمارش روز ها و ماه ها در تقویم قمری وابسته به میزان روشنایی ماه می باشد. به بیان دیگر اگر ما بدانیم در روز چندم ماه قمری قرار داریم می توانیم به سادگی میزان روشنایی ماه را دریابیم. در شب چهارده تقویم قمری ماه بطور کامل روشن است و به همین دلیل است که ماه کامل را ماه شب چهارده مینامیم.

حال میتوانیم در هر زمان به سادگی پاسخ دهیم که آیا ماه امشب کامل است؟ اگر در شب چهارده ماه قمری باشیم ماه کامل یا ماه شب چهارده 14 را خواهیم داشت و در غیر این صورت آن را به صورت کامل نداریم.

فاز های ماه

ماه کامل این ماه

امروز که این مقاله منتشر میشود درشب هفدهم ماه قمری قرار داریم پس بدیهی ست که ماه شب چهارده یا ماه کامل را در آسمان نخواهیم داشت. می توانستیم آن را در سه شب پیش ، شب چهارده بصورت کامل (ماه بدر) ببینیم. بنابراین ماه کامل این ماه و هر ماه دیگر در شب چهاردهم ماه قمری قابل رویت است.

ابزار مورد نیاز برای رصد ماه امشب زنده

رصد با چشم

از آنجایی که ماه نزدیک ترین جرم آسمانی به ماست به راحتی در آسمان دیده میشود پس برای رصد آن فقط لازم است در زمانی که در آسمان حضور دارد به آن نگاه کرده و از زیبایی آن بهره مند شویم. اگر هدف رصد ما لذت بردن از زیبایی های آسمان شب و یا بررسی فاز های ماه، زمان طلوع و غروب ماه باشد رصد بدون ابزار مناسب ترین راه رصد می باشد. برای رصد بدون ابزار ماه شب چهارده از بهترین و جذاب ترین حالت های ماه است. برای رصد ماه شب چهارده کافی است در شب چهارده ماه قمری در زیر آسمان قرار گرفته و از زیبایی این ماه بهره مند شویم

 

رصد ماه با تلسکوپ

سطح ماه به دلیل جو ناچیزش در طی سالیان دراز و در اثر برخورد های بسیار داری پستی و بلندی هایی شده. برای دیدن واضح تر عوارض سطحی، رصد ماه با تسکوپ انجام می شود. البته برای دیدن هرچه بهتر عوارض روی ماه بهتر است شب چهارده رصد را انجام ندهیم و بجای قرص ماه، ماه هلال را انتخاب کنیم چراکه روشنایی بیش از حد ماه شب چهارده مانع دیدن جزییات ماه میشود.

 

ماه

تصویر زنده ماه امشب

با استفاده از وبسایت ها و اپلیکیشن های مخصوص ماه نیز میتوانیم تصویر زنده ماه راببینیم. مثلا با استفاده از این لینک میتوانیم ماه امشب و میزان روشنایی آن و همینطور فاصله ی ماه تا زمین در هر روز را بدانیم .

moon

طلوع ماه کامل کی است

بارها برایمان اتفاق افتاده که ماه را در هنگام روز در آسمان دیدیم اما شب آسمانی بدون ماه را گذراندیم. برخلاف تصور اولیه، ماه فقط شب ها در آسمان نیست بلکه ممکن است روز هایی در روز، روزهایی در شب، و روزهایی هم در روز و هم در شب قابل رصد باشد. بطور کلی زمان طلوع ماه بستگی به فاز آن دارد و از آنجایی که دانستیم فاز ماه مرتبط به روزهای ماه قمری است پس می توانیم زمان طلوع آن را در هر روز از قبل مشخص کنیم .

در ابتدای ماه قمری ماه اندکی بعد از خورشید طلوع می کند بنابراین بعد از طلوع خورشید، در طول روز و کمی بعد از غروب در آسمان حضور دارد . در انتهای ماه قمری ماه قبل از طلوع خورشید طلوع میکند و در نتیچه قبل از طلوع آفتاب، در طول روز تا قبل از غروب در آسمان حضور دارد و هرچه از دوطرف ماه به وسط ماه قمری یعنی شب چهارده نزدیک می شویم ماه سهم بیشتری از شب را در آسمان است. تاجایی که ماه کامل تقریبا همزمان با غروب آفتاب از سمت غرب، در سمت شرق آسمان طلوع میکند و سرتاسر شب را در آسمان حضور دارد.

محصولاتی که دیگران دوست داشته اند

آموزش ستاره شناسی مقدماتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر