خورشید چند برابر زمین است؟

خورشید چند برابر زمین است؟

خورشید چند برابر زمین است؟خورشید در قلب منظومه شمسی قرار دارد و 99.8 درصد از جرم منظومه شمسی را در خود جای داده! و این بخش بسیار زیادی از جرم منظومه شمسی را شامل می شود. پس بدیهی است که خورشید بزرگترین جرم در منظومه شمسی می باشد. آنقدر بزرگ که می‌توان گفت بیش از صد برابر زمین قطر دارد و چیزی در حدود یک میلیون زمین را می توان در داخل حجم خورشید جای داد.

خورشید نزدیک ترین ستاره به ماست و بنابراین یکی از موضوعات مهم علم ستاره شناسی محسوب میشود. در این مقاله میخواهیم اندازه ی خورشید، تنها ستاره منظومه شمسی را بررسی کنیم. به این منظور جرم، حجم و مساحت خورشید را با زمین مقایسه کرده و در نهایت پی می بریم خورشید چند برابر زمین است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی

خورشید یکی از ستارگان كهكشان راه شیری و تنها ستاره‌ی منظومه شمسی می‌باشد که در مرکز آن قرار دارد.

منظومه شمسی ما شکل گیری خود را حدود 4/5 میلیارد سال پیش در دل سحابی خورشیدی و از میان دیسک چرخان گاز و گرد و غبار آغاز کرد. بیشتر جرم این دیسک صرف شکل گیری خورشید ، تنها ستاره منظومه شمسی شد. بعد از تولد خورشید بقیه سیارات نیز از باقیمانده مواد موجود در دیسک در جای جای آن پدید آمدند.رفته رفته و با گذشت زمان منظومه شمسی ما به شکلی که امروزه می شناسیم درآمد.

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی و پرجرم ترین و بزرگترین عضو آن است. با این وجود میدانیم که به نسبت ستاره های دیگر جرم و اندازه ی متوسط و حتی کوچکی دارد.

خورشید

زمین سیاره کوچکی به دور خورشید

سیاره ی زمین ، سیاره ی ما ، تنها سیاره ی منظومه شمسی است که برای حیات و زندگی راحت برای بشر مناسب است. تمام اقیانوس ها، کوه ها، قاره ها و کشور هایی که میشناسیم بر روی این سیاره جای دارند. سیاره ای که تمام زندگی ما و نسل بشر را در آغوش خود جای داده. برای سفر از گوشه ای به گوشه ی دیگرش با تندرو ترین وسایلی که ساخته ایم ساعتها و روز ها زمان نیاز داریم.

سیاره ی پهناور ما برایمان خانه ای امن، زیبا و بزرگ است. اما وقتی تنها کمی از آن دورتر می شویم بزرگی آن برایمان کمرنگ تر می شود.و هر چقدر که پا را فرا تر بگذاریم بزرگی زمین از نگاهمان کمتر و کمتر خواهد شد.

زمین از ایستگاه فضایی
زمین از ایستگاه فضایی
زمین در کنار حلقه های زحل
زمین در کنار حلقه های زحل

زمین سومین سیاره ی دور از خورشید است. این سیاره از نظر بزرگی و جرم پنجمین سیاره ی منظومه ی شمسی به حساب می‌آید که همانند دیگر اجرام منظومه شمسی به دور خورشید می‌چرخد. زمین از جمله سیارات خاکی و داخلی منظومه شمسی است و از این رو از سیارات کوچک شمرده می شود.

خورشید چند برابر زمین است؟

خورشید یکی از میلیاردها ستاره کهکشان راه شیری است. این ستاره در فاصله حدودی 30،000 سال نوری از مرکز کهکشان قرار دارد و به دور آن می چرخد. اما خورشید چند برابر زمین است؟ وقتی از روی زمین به خورشید نگاه می کنیم آن را تقریبا به اندازه ی ماه میبینیم. این به آن معنی است که اندازه ی ظاهری خورشید و ماه به یک اندازه است. اما همانطور که می دانیم خورشید به مراتب دور تر از ماه است. فاصله ی خورشید از زمین حدود 150 میلیون کیلومتر است در حالی که فاصله ماه تا زمین تنها در حدود 380 هزار کیلومتر می باشد. اما به راستی اندازه خورشيد چند برابر كره زمين است؟

یافتن اندازه ی دقیق خورشید کار چندان ساده ای نیست. یکی از پدیده هایی که در اندازه گیری ابعاد خورشید به ما کمک میکند پدیده خورشید گرفتگی یا کسوف است. یک گرفت کامل میتواند اطلاعات زیادی از خورشید را در در اختیار ما بگذارد که یکی از این اطلاعات تخمین هرچه دقیق تر اندازه خورشید است.

خورشید به عنوان تنها ستاره منظومه شمسی قطری درحدود ۱٬۳۹۲٬۰۰۰ کیلومتر دارد. در واقع می‌توان این اندازه 109 برابر اندازه زمین است.به بیان دیگر در یک قطر خورشید 109 کره زمین جای می گیرد.

 

خورشید چند برابر زمین است

حجم خورشید چند برابر زمین است؟

حجم خورشید حدود یک میلیون و سیصد هزار برابر زمین است یعنی می تواند این تعداد زمین را در خود جای دهد. این مقدار ۹۹٫۸۶% سیارات منظومه ی شمسی را شامل می شود.

برای محاسبه دقیق اینکه حجم خورشید چند برابر کره زمین است این بخش را مطالعه نمایید:

حجم خورشید 1018×1.412 کیلومتر مکعب است. و حجم زمین 1012×1.083 کیلومتر مکعب است. بنابراین اگر حجم خورشید را بر حجم زمین تقسیم کنید، 1300000 به دست می آید. بنابراین، خورشید چند برابر زمین است؟ چند زمین می تواند در خورشید جای بگیرد؟ پاسخ این است که 1.3 میلیون زمین، خورشید را پر می کند.

جرم خورشید در مقایسه با زمین چگونه است؟

جرم خورشید چند برابر زمین است؟ یک ترازوی دو کفه ای را در نظر بگیرید. به نظر شما اگر خورشید را در یک کفه ی ترازو قرار دهیم در طرف دیگر چند کره ی زمین باید قرار گیرد تا دو کفه با هم برابر شوند؟

خورشید چند برابر زمین است

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم جرم خورشید در مقایسه با زمین چگونه است.خورشید بیش از 99.8 درصد جرم منظومه شمسی را شامل می‌شود. به بیان دیگر جرم خورشید 734 برابر جرم دیگر سیارات منظومه شمسی و 330.000 برابر جرم زمین است! پس در کفه ی دیگر ترازو باید 330000 زمین قرار دهیم تا دو کفه با هم برابر باشند.

 

خلاصه و نتیجه گیری:

زمین سومین سیاره منظومه شمسی است که به دور ستاره ی خود خورشید درحال چرخش است. در این مقاله اندازه و جرم خورشید را با زمین مقایسه کرده و دریافتیم قطرخورشید 109 برابر زمین, حجمش 1.3 میلیون برابر و جرم آن 330 هزار برابر زمین است.    ​

محصولاتی که دیگران دوست داشته اند

آموزش ستاره شناسی مقدماتی

11 دیدگاه در “خورشید چند برابر زمین است؟

 1. پژمان درخشش می گوید :

  سپاس از آگاهی خوبی که به دانسته هایمان افزودید خانم مهندس ستاره
  من مهندس نقشه بردار هستم
  سالها پیش درس نجوم رو بعنوان ۳ واحد درسی شامل عملیات نجوم و دوره کارورزی پایان نامه گذراندیم
  دررصد نیمه شب با دوربین T3 منتظر آلارم رادیو درهرساعت از نیمه شب بودیم.
  دلیلش چه بود نمیدانم
  اگر آگاهی دارید به ایمیلم بفرستید باسپاس فراوان

  • ستاره بهنورد می گوید :

   باسلام و درود
   به درستی متوجه منظور شما نشدم که منتظر چه آلارمی از رادیو بودید و منظورتان از هرساعت از نیمه شب چیست. اگر جزئیات بیشتری بفرمایید ممنون میشم

 2. Mkat می گوید :

  اطلاعاتتون خیلی مفید بود سعی میکنم از این اطلاعات خیلی مهم در زندگیم استفاده کنم و همیشه سر برگ زندگیم باشه

 3. مهردادآقاکثیری می گوید :

  سلام
  از اطاعات جالبی که ارائه نمودید سپاسگذارم
  من بیش از ۴۳ سال هست که در مورد نجوم مطالعه میکنم

  • میثم می گوید :

   جای شعارهای چرند ، هزینه کن یه تلسکوپ بخر خودت ببین . مگر اینکه ساخت کیهان رو هم کار صهیونیست ها بدونی

  • مجتبی می گوید :

   خیلی از این محاسبات را دانشمندان خودمان چند صد سال قبل از اینکه امریکا و ناسایی وجود داشته باشد انجام دادند
   با هر چیزی مخالفت نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر